петък, 5 декември 2014 г.

Броколи със сметана и сирена


Броколи със сметана и сирена

Броколите са недолюбвана част от менюто и звучат доста предвзето за слуха на нормалния българин. Пък броколи със сметана и 4 вида сирена звучи като нещо, което новото Ви гадже си поръчва в ресторанта, стараейки се да впечатли с познанията си изтерзания сервитьор. Още повече, че на горкото гадже всъщност й се яде страшно много пица със всичко, но както казва въртейки очи - "нали съм на диета..."
Игнорирайки тези предвзетости, смело разчупваме балканските ни повици да метнем нещо мазно на скарата и отиваме до магазина да търсим броколи. Освен тях намираме и парче синьо сирене, което на касата се правим, че не е за нас... Така де, кой нормален мъж си купува блоколи, че и синьо сирене? Прибираме се с покупките вкъщи без да ни види никой познат и почваме да готвим. 
Как се готвят тия броколи? Бланшират се- това значи да се цръцнат във вряла вода с олио и сол. Готови са, когато пънчетата на броколите станат ядливи и крехки. Ако не ги досготвите, ще е сериозна грешка, понеже в последващата термична обработка няма да има време това да стане.  След като ги изплакнем в гевгира със студена вода ги посоляваме допълнително.
Почваме да ровим в хладилника да видим колко вида сирена ще сложим в днешната рецепта. Синьото сирене го споменахме вече. То е ключово за тази рецепта, понеже ароматът му ще доминира в сметаново- сиренения микс. Намираме бяло сирене, кашкавал и някакво маскарпоне. Нарязваме ги на кубчета. Хубаво беше да има топено сирене, което да даде тежест на консистенцията, но няма... Затова пък имаме маслини и слагаме малко ей така за разнообразие.

 В тигана задушаваме в малко олио отцедените броколи. Пренебрегваме съвета на опитна колежка- готвачка да не слагаме чесън, но както Шварценегер казва в един от филмите си на един готвач- "Тури чесън ве, керпеден, да не готвиш за кучетата". След кратко задушаване на броколите добавяме сирената и една кофичка сметана. По преценка слагаме и мъничко вода. Леко подправяме с черен пипер и чакаме цялата смес да каже "плоп- плоп" около минутка. Накрая сервираме с леката тактическа грешка- не изчакваме сместта да изстине преди сервирането, че така малко се разпльоква ;)  Тъй- че който му се чака - да сложи предварително тигана на студената зимна тераса да стегне малко. Да ви е сладко :)
 
Отзиви след дегустацията: Вкусно е! :) Леко е тежичко ястието и може да отнесе 1-2 филии хубав хляб, докато човек опразва чинията, но е наистина много вкусно.


ПП. Ако някой не знае, след готвенето им в кухнята ви за дълго време се загнездва миризмата на тези броколи... Така, че най- добре е да се готвят на отворена тераса :)



сряда, 9 април 2014 г.

Сладко от ябълки



Сладко от ябълки
 Ябълките са страшно полезни плодове. Наскоро ме почерпиха с ябълково сладко и реших да пробвам как е. Всъщност приготвянето му е много лесно.
Обелват се килограм ябълки. Как се обелват? С картофобелачката :) Почистват се и се нарязват на кубчета. Докато трае процедурата ги поставяме в купа с вода, за да не потъмнеят. Добавяме към ябълките около чаена чаша кафява захар, пакетче ванилия, пакетче лимонена киселина. Доволен съм, че се бях снабдил с мелничка с парченца канела, понеже ароматът й е невероятен. НЕВЕРОЯТЕН!!!
Заливаме всичко с чаша вода и поставяме тенджерата да къкри на огъня покрита леко с капак. Като се сетим разбъркваме (и частично пюрираме) с дървена лъжица. Междувременно получаваме приятелски съвет по интернет, че работата няма се размине без тъмен ром. Ром вкъщи обаче няма. Но пък ми споменаха, че ставало и с чашка коняк, какъвто незнайно защо пък имах вкъщи.
По някое време стигаме до извода че  сладкото ни е готово и нямаме търпение да изстине.
Междувременно четем за полезните свойства на пектина, който изобилства в ябълките:

"Пектинът е естествена част от човешката храна, но не притежава особена хранителна стойност. Дневният прием на пектин от плодовете и зеленчуците е около 5 g при консумация на 500 g храна от растителен произход.
Пектинът преминава през тънките черва почти без химически промени. Това го прави едно от най-ефикасните баластни вещества Установено е, че консумацията на пектин намалява кръвните нива на холестерол. Това се дължи на повишения вискозитет на чревното съдържимо, което от своя страна води до свързването му с холестерола и жлъчните киселини и намалената абсорбция на холестерол. В дебелото черво микроорганизми метаболизират пектина и освобождават късоверижни мастни киселини, които са пребиотици и имат изключително благотворно влияние върху зравословното състояние на човек."
 В резюме- който иска да намали нивата на холестерола в кървта си- ябълките са решението.


Най- накрая нашето сладко изстива и го сервираме в подходяща чаша (в случая от ирландско уиски). Отново поръсваме с мелничката канела. Да ви е сладко:)